ساختار شیمیایی و فیزیکی :

سنگ آمتیست با فرمول شیمیایی SiO2 و از واژه یونانی آماتیس به معنای بنفش گرفته شده‌ است.

سنگ آمیتیست در سایه رنگهای ارغوانی روشن تا بنفش پر رنگ دیده می شود. رنگ بنفش آمیتیست ناشی از ملحق شدن مقدار ناچیزی عنصر آهن در هنگام رشد بلور کوارتز میباشد. سپس اشعه های گاما که با مواد درون سنگ میزبان به بلور ساطع میشوند موجب شده که آهن در معرض تشعشع به رنگ ارغوانی یا بنفش درآید.

آمیتیست سنگی شفاف با سختی 7 در مقیاس موس و جزو پرطرفدارترین نوع در خانواده کوارتز می باشد.  این گوهر معمولا به صورت کریستال شش وجهی یافت می شود و در سنگهای آذرین و دگرگونی، به ویژه گرانیت و گنیس (سنگ جرقه) رشد می کند ، همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد.

این گوهر سنگ ماه تولد بهمن است.

روش نگهداری : 

اگر بلورهای آمیتیست را در مقابل نور خورشید قرار دهید مقداری از رنگ خود را از دست می دهند. بدین منظور می تواند با استفاده از اشعه x رنگ اولیه آنها را باز گرداند. برخی نیز معتقدند می توان با قرار دادن در بسته فویل فلزی، رنگ آنها را بهبود بخشید، زیرا رنگ بنفش آن از ناخالصی آهن منشا می گیرد.
همچنین قرار گرفتن سنگ آمیتیست در کنار سنگهایی مانند کوارتز و عقیق باعث افزایش انرژی آن می شود. چنانچه به مرور زمان از درخشندگی سنگ شما کاسته شد با پولیش دادن دوباره می توانید آنرا بهبود بخشید.

خواص درمانی :

▪︎ تقویت اراده
▪︎ بهبود بی خوابی
▪︎ از بین بردن انرژی‌های منفی و تبدیل آن به انرژی مثبت
▪︎ از بین بردن تشویش و طغیان
▪︎ افزایش تمرکز
▪︎ تصفیه خون
▪︎ کمک به بهبود سر درد
▪︎ افزایش سیستم ایمنی بدن
▪︎ تقویت مغز
▪︎ برقراری تعادل میان چاکراها
▪︎ کمک به درمان کم خونی
▪︎ افزایش قدرت بدنی

تاریخچه :

نام آمیتیست برگرفته از واژه یونانی amethystos که در ریشه به معنای “ضد مستی” می باشد. در واقع تصور می شد که چنانچه فردی آن را چه به عنوان گردنبند یا دستبند حمل کند دچار مستی نمی شود! شاید این اعتقاد بخاطر رنگ شرابی این سنگ باشد.

حتی در زمان روم و یونان باستان، اشراف زادگان و سیاستمدارن بدلیل خواص سنگ آمیتیست در این مورد یک قطعه از آن را درون لیوان شراب خود می گذاشتند. برخی نیز رنگ جام خود را بدین منظور از جنس این کانی ساخته و یا به این نشانه لیوان را به رنگ بنفش در می آوردند.

یونانیان باستان بر این باور بوده‌اند که شخصی که آمتیست همراه خود داشته باشد از مست شدن دور خواهد ماند. آمتیست مخصوص دردهای ناحیه سر، میگرن و فشارهای عصبی است و سیستم کلی بدن را بهبود می‌بخشد.

معادن :

آمیتیست کمیاب است و بیشتر در برزیل، ماداگاسکار، اروگوئه، اورال، آلمان، چکسلواکی، رومانی، روسیه، برزیل، آمریکا، مکزیک و نامبیا یافت می‌شود و برای اولین بار در رومانی کشف شد.