ساختار شیمیایی و فیزیکی :

اوپال با فرمول شیمیایی SiO2.nH2O با سختی ۶_۷ ازمجموعه کانی هاست، گاه به صورت سنگ ظریف (آگرگاتهای کوچک) مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کلمه یونانی Hualos به معنی شیشه اخذ شده‌است. محلول در KOH , HF متغیر – درصد H2O بین ۲۷–۱ درصد در تغییر است و ادخال‌های Ca-Mg-Al -Fe-As نیز دارد. برای اولین بار در چک و اسلواکی کشف شد.

اوپال گونهٔ بی‌شکل و نرم‌تر از در کوهی (SiO2·nH2O) است. سنگ یک سیلیس آبدار است که میزان آب آن تا ۲۰ درصد هم می‌رسد. این سنگ ممکن است بی‌رنگ باشد ولی در رنگ‌های سفید، آبی شیری، خاکستری، سرخ، زرد، سبز، قهوه‌ای و سیاه یافت می‌شود. اوپال‌های سفید و سبز بیش از دیگر رنگ‌ها یافت می‌شوند و کمیاب‌ترین گونه، سرخ بر زمینهٔ سیاه است.

   

روش نگهداری :

سنگ اوپال با کوچکترین افزایش دما در معرض خرابی و شکستگی قرار می گیرند و همچنین می توانند به راحتی خراشیده شوند. عده ای توصیه کردن زمانی که از سنگ اوپال خود استفاده نمی کنید آن را در درون آب نگهداری کنید.

کسی که از جواهرات اوپال استفاده می کند باید جواهرات خود را در محیط های مرطوب نگهداری کند که اینکار می تواند از شکل گیری شکاف در آنها جلوگیری کند. اگر شما به خوبی از سنگ اوپال خود مراقبت و نگهداری کنید اوپال شما برای مدت طولانی دوام خواهد آورد. شما بهتر است که از سنگ اوپال خود به گونه ای استفاده کنید که از  هر گونه خراشیدن ، ضربه زدن و … به دور بماند. سنگ های اوپال اصلا نباید در نفت یا دیگر مواد شیمیایی نگهداری شوند ، اینکار باعث می شود که مواد شیمیایی مقداری یا همه حرارت آتش خود را از دست بدهند. زیرا اوپال ها دارای مقداری آب هستند (حداکثر ۲۰ درصد از آب تشکیل شده اند).

برای اینکه اوپال خود را از خشک شدن در امان نگهدارید ، ممکن است بسیار مفید باشد تا آن را به مدت چندین ساعت در داخل آب فرو ببرید.

   

خواص درمانی :

▪︎ رفع سستی و بی حالی
▪︎ اثر مثبت آن روی تیروئید ثابت شده است
▪︎ متعادل ساز انرژی تمام چاکرا‌ها
▪︎ تقویت قلب و جریان خون
▪︎ برای ازدیاد گلبول قرمز خون مفید است و به علاوه برای سرطان خون از آن استفاده می‌شود.
▪︎ موثر در اختلالات هورمونی

   

تاریخچه :

براساس افسانه‌های قدیمی، پروردگار با یک رنگین کمان روی زمین آمد و پیام صلح و آرامش را برای کل بشر به همراه آورد. سنگ‌هایی که نزدیک این مکان بودند و پای او آن‌ها را لمس کرد، به طور ناگهانی شروع به درخشش کردند. این افسانه ایجاد اوپال است.

طی سالیان طولانی، افراد به قدرت درمانی این سنگ اعتقاد داشتند. این سنگ قادر به از بین بردن افسردگی و یافتن عشق حقیقی است.

معادن :

مهمترین ذخایر اوپال در استرالیا واقع شده است.
حدود 95 درصد از منابع اوپال قیمتیِ سفید دنیا در استرالیا کشف می شوند.
ذخایر معروف دیگر در نیو ساوت ولز شامل Lightning Ridge ، White Cliffs، و در استرالیای جنوبی در Coober Pedy و Andamooka می باشند.
البته ذخایر دیگری نیز در کویینزلند یافت می شوند.
بقیۀ ذخایر در برزیل، اتیوپی، گواتمالا، هندوراس، اندونزی، ژاپن، مکزیک، روسیه، و آمریکا (آیداهو و نوادا) یافت می شوند.