ساختار شیمیایی و فیزیکی :

باباقوری با ترکیب شیمیایی SiO2 و نام دیوکسید سیلیکون ، نوعی سنگ یمانی است که دارای رگه‌ های سفید و سیاه می باشد ؛ برخی از این سنگ ها طبیعی هستند ولی بسیار از آن‌ها را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق تولید می‌کنند.
درجه سختی سنگ باباقوری ۷ می باشد.
این سنگ را معمولاً به صورت دامله (گنبدی) یا به صورت تیله می‌تراشند.

یکی از کاربردهای سنگ باباقوری استفاده از آن به عنوان نگین در انگشتر مردانه است.

روش نگهداری : 

برای شارژ سنگ باباقوری به اینگونه است که هفته  ای یکبار این سنگ را در آب جاری شستشو داده و برای چند دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید تا سنگ انرژی خود را مجددا به دست آورد.

خواص درمانی :

▪︎ از بین برنده غم و اندوه و ناراحتی
▪︎ تنظیم کارایی معده و رحم
▪︎ از بین برنده اختلالات جنسی
▪︎ افزایش تفکر مثبت و خودباوری و اعتماد به نفس
▪︎ آرامش ذهن و روح
▪︎ تقویت عضلات قلب 
▪︎ درمان شکستگی استخوان
▪︎ دفع سموم از بدن و کمک به جذب اکسیژن
▪︎ افزایش قدرت تمرکز
▪︎ کاهش خشم و تنش و عصبانی
▪︎ درمان اختلالات پوستی
▪︎ از این سنگ معمولا جهت دفع چشم زخم نیز استفاده می شود.

تاریخچه :

در قدیم از سنگ باباغوری مهرهٔ مدور سیاه و سفیدی درست می‌کردند به شکل و رنگ چشم گوسفند مرده که برای دفع چشم زخم بر کودکان آویخته یا گاه برای زینت استفاده می‌کردند.

امروزه برخی به اشتباه عقیق سلیمانی و باباقوری را یکسان می دانند اما بایستی بدانید که سنگ باباقوری نوع خاصی از عقیق سلیمانی است که رگه ها و طرح های ایجاد شده روی آن مانند چشم است.

معادن :

منابعی که در هند هستند از بهترین معادن استخراج عقیق سلیمانی و باباقوری هستند. این سنگ را اغلب به حالت صورت گنبدی یا تیله مانند تراش می دهند و در صنعت جواهر آلات از این نوع به عنوان نگین انگشتر های مردانه استفاده می شود و از خواص عقیق سلیمانی استفاده میکنند. پاکستان، یمن ، ایران نیز از دیگر منابع این گوهر است ، همچنین در نقاط مختلف ایران نیز وجود دارد که مهمترین آن شهر قائنات می باشد.