ساختار شیمیایی و فیزیکی:

سنگ چشم ببر سنگی متامورفیک و با سختی 6.5 – 7 (Mohs) با نوارهای راه راه طلایی تا قهوه ای است که از نظر دیداری سبب پدیده بازتاب نوری چاتویانسی از نوع چشم ببری در آن می شود. خواص سنگ چشم ببر از نظر فیزیکی شامل جلای ابریشمی و مات، بدون فلورسانس و با فرم شکستگی رشته ای با سیستم کریستالی هگزاگونال (تری گونال) و وزن مخصوص 2.71 – 2.64 می باشد.

چشم‌ببری (به انگلیسی: Tiger’s eye) با فرمول شیمیایی SiO2 نوعی از سنگ‌های قیمتی است. چشم‌ببری معمولاً یک سنگ دگرگونی با رنگ‌های طلایی و قرمز و قهوه‌ای و جلایی ابریشمی است که در آن اثری معروف به اثر چشم گربه دیده می‌شود. انواع سبز- خاکستری این سنگ‌ها کوارتز چشم‌گربه‌ای نامیده می‌شوند، انواع قهوه‌ای تیره این سنگ چشم‌گاوی نامیده می‌شوند، نوع کاملاً سیلیسی‌شده و آبی‌رنگ سنگ چشم‌ببری نیز وجود دارد که چشم شاهین نامیده می‌شود.

علت نامگذاری این سنگ شباهت آن به چشمان ببر میباشد. بافت این سنگ دقیقا همانند بافت چشم ببر بوده و هر دو در زیر نور خورشید براق هستند.

   

روش نگهداری :

شما می توانید سنگ چشم ببر را دو تا سه بار در ماه با آب بشویید و حدوداً دو الی سه ساعت در برابر تابش نور خورشید قرار دهید تا شارژ شود.

خواص درمانی :

▪︎ درمان اختلالات بینایی و چشمی
▪︎ دفع سموم
▪︎ افزایش میل جنسی
▪︎ درمان مشکلات استخوانی و ستون فقرات
▪︎ ضد اضطراب
▪︎ تقویت کبد
▪︎ آنتی باکتریال
▪︎ تسکین بیماری های تنفسی و آسم
▪︎ تسکین درد مفاصل

   

تاریخچه :

در مصر باستان از آنجا که سنگ چشم ببر دارای لایه های طلایی و قهوه ای بود به عنوان پیش کشی برای خدای خورشید (RA) و خدای زمین (Geb) استفاده میشد. آنها همچین سنگی درخشنده در چشمان بت های خدایانشان قرار میدادند تا جلوه ای از بینش الهی را نشان دهد.

در باورهای چین باستان از این سنگ به عنوان گوهری برای احیا و دوباره بازسازی انرژی یین و یانگ استفاده میشد. یین و یانگ نمادی از مفهوم یگانگی متضادها است و آن را احتمالا با علامت سیاه و سفید دیده اید. در آفریقا سنگ چشم ببر به عنوان معامله ای خوب با ودو (voodoo)؛ جادوگر سیاهان استفاده میشد. گفته شده این کانی جهت تشخیص قابل اطمینان بودن افراد استفاده و در پایان روز حیله گری ها را آشکار می سازد.

سربازان رومی در جنگ این سنگ را به همراه داشتند. آنها اعتقاد داشتند این کار باعث دفع شمشیر دشمن میشود.

   

معادن :

سنگ چشم ببر تقریبا در اکثر نقاط کره زمین وجود دارد. اگرچه مهمترین منابع آن تایلند و آفریقای جنوبی است زیرا کیفیت آنها بسیار استثنایی است. علاوه بر آنها هند، استرالیا، نامبیا، کانادا، برزیل، برمه، چین و اسپانیا از دیگر ذخایر این سنگ در جهان می باشند.