ساختار شیمیایی و فیزیکی :

هماتیت یا حدید یک کانی تیره رنگ با سختی موهس 5.5 تا 6.5 است که از اکسید آهن با فرمول شیمیایی (Fe2O3) تشکیل شده است این سنگ در طیف های رنگ سیاه تا استیل، قهوه ای مایل به قرمز و خاکستری نقره ای وجود دارد. از نظر فیزیکی حدید دارای رنگ خاکه قرمز خونی و فرم شکستگی نامنظم و صدفی شکل یا رشته ای (نوک تیز) و بدون کلیواژ می باشد. حدید یکی از فراوان ترین کانی در پوسته زمین است که می توان آن را یکی از منباع و اشکال سنگ معدن آهن نام برد.

نکته مهم اینکه سنگ حدید از آهن خالص سخت تر ولی نسبت به آن بسیار شکننده است. همچنین این سنگ در اسید کلریدریک حل می شود. چنانچه نگین یا سنگ حدید را پشت ظرف چینی بدون لعاب بکشید رنگ قرمز به اصطلاح “سرخاب” از خود باقی می گذارد. البته باید توجه داشته باشید که به نگین خود آسیب نرسانید.

روش نگهداری :

از آنجایی که هماتیت یا سنگ حدید نوعی کانی سنگ آهن است بنابراین به علت اکسیده شدن یا خراب شدن نباید در معرض آب قرار گیرد. بنابراین هنگام شستشو یا حمام حتما انگشتر حدید را از انگشت خود درآوردید. نکته بعد اینکه شما می توانید با نمک دریا یا نور خورشید انرژی را به آن برگردانید.

خواص درمانی :

▪︎ آهن موجود در سنگ حدید مغناطیسی، اختلالات فشارخون را درمان می کند و جریان خون در بدن را تنظیم می نماید. که این دو عامل مهمی در سلامت و بهبود بدن می باشند.

▪︎ تشخیص اختلالات خونی نظیر کم خونی

▪︎ کلیه ها را تحریک می کند تا خون را تصفیه کنند

▪︎ در تسکین درد به دلیل نگهداری از سلول های عصبی موثر است.

▪︎ کاهش دمای بدن و از بین برنده تب می باشد

▪︎ می تواند بازسازی بافت بدن را تحریک کند

▪︎ در تقویت سیستم ایمنی موثر است

▪︎ انرژی بخش کل بدن با بهبود گردش خون و جریان اکسیژن به همه سلول ها

▪︎ خنک کننده و آرامش بخشی بدن

▪︎ حفظ احساسات و کنترل آن

▪︎ همچنین به کمک رسان خلاقیت و منطق معروف است

احادیث ائمه معصومین : 

اذکاری برای سنگ حدید اورده شده است از جمله 

۱_حدید هفت جلاله یا همان ذکر امام صادق (ع)

هماتیت یا حدید سنگی شگفت انگیز می باشد که دارای فایده های بسیار خاص و منحصر به فردی است به طوری که امام صادق در مورد خواص انگشتر حدید هفت جلاله می فرمایند آن را در برابر بدخواهانتان آشکار نکنید تا از آن استفاده نکنند و آن را به کسی هدیه ندهید مگر از شیعیان ما باشد و از او مطمئن باشید. بر روی سنگ هماتیت اذکار بسیار خاصی باید حکاکی شود. این اذکار از ائمه ما مخصوصا امام صادق (ع) نقل شده است که بعضا منسوب به امام علی (ع) است. ذکر و خواص حدید هفت جلاله در ادامه آورده شده است:

« اَعُوذُ بِجَلالِ اللّهِ
اَعُوذُ بِکَلِماتِ اللّهِ
اَعُوذُ بِرَسوُلِ اللّهِ
امَنْتُ بِاللّهِ و کتبه
اِنّى واثِقٌ بِاللّهِ وَ رُسُلِهِ
اَشْهَدُ اَنْ لا اله اِلاّ اللّهُ مُخْلِصا »

از خواص حدید هفت جلاله این است که هنگامی که از اذیت و آزار یک انسان هراس پیدا کردی و یا جانت از شر بدخواهان در خطر بود، پس ترس تو از او، از بین خواهد رفت و جانت در امان خواهد ماند (و او هیچ آسیبی به تو نمیزند)

هم چنین خواص انگشتر حدید هفت جلاله از بین می برد چشم زخم را از انسانی که چشم زخم خورده و اثر آن کاملا نابود می کند

۲_در حدیثی از امام صادق (ع) آمده است : بر روی انگشتر حدید امام علی (ع) دعایی در ۷ خط حک شده است:
اعددت لکل هول لا اله الا الله
و لکل کرب لا حول و لا قوه الا بالله
و لکل مصیبه نازله حسبی الله
و لک ذنب صغیره و کبیره استغفرلله
و لکن هم و غم فادح ما شاء الله
و لک نعمه متجدده الحمد لله
ما بعلی بن ابی طالب من نعم فمن الله
و این انگشتری بوده است که حضرت علی (ع) آن را در زمان مواجهه با مشکلات به خصوص در زمان جنگ و رویارویی با دشمن، در انگشتشان  می نموده اند. (کتاب مکارم الخلاق صفحه ۹۳)

تاریخچه :

حدید یا هماتیت (به انگلیسی Hematite) از واژه یونانی “haimatitis” به معنی “خون قرمز” است. یکی از دلایل این نامگذاری می تواند پودر خورد شده آن باشد که آب را رنگی می کند و یا ظاهر شدن هماتیت به صورت نقاط قرمز رنگ در سنگهایی مثل سنگ خون باشد. همین نمادگرایی موجب شد که در گذشته از حدید برای دفع طلسمات خونریزی و یا در سوگواری استفاده شود.

صورت نگاره های یافت شده در غارهای باستانی نشان می دهد هماتیت جزو اولین رنگدانه هایی است که در از آن در آرایش و یا نقاشی استفاده می کردند. اولین بار حدود 40 هزار سال پیش مردم باستان کشف کردند که با خورد کردن هماتیت و تبدیل آن به پودر می توانند از خاصیت رنگی آن استفاده کنند. از آنجایی که این ماده معدنی در سرتاسر جهان وجود داشت سبب شد تا به عنوان اولین کالای رنگدانه قرمز بین مردمان مختلف داد و ستد شود. در دوران رنسانس که هنرمندان نقاشی های رنگ روغن خود را به نمایش می گذاشتند، رنگدانه های قرمز هماتیت (حدید) یکی از مهمترین اجزای مورد استفاده آنها بود. از آنجا که رنگ قرمز هماتیت مات بود آن را با رنگدانه های سفید مخلوط می کردند تا سطح بدن که صورتی بود را بکشند.

معادن :

هماتیت یا حدید یکی از منابع مهم سنگ معدن آهن است بنابراین سرمایه گذاری های زیادی روی معادن آن می شود برخی از بزرگترین معادن این کانی در حد 100 میلیون تُن سنگ آهن در سال استخراج دارند. این معادن روباز می توانند تا چندین مایل به عمق زمین ادامه داشته باشند.
چین، استرالیا، برزیل، هند، روسیه، اکراین، آفریقای جنوبی و ایالات متحده از پیشروان تولید کانسنگ آهن در جهان هستند. سنگهای قابل برش حدید در کمبرلند انگلستان، جزیره الب، سافلند آلمان، نروژ، نیوزلند و .. یافت می شود.