ساختار شیمیایی و فیزیکی :

سَنگِ دِلرُبا یا آونتورین (Aventurine) با فرمول شیمیایی SiO2 و سختی ۷ سنگی است از کانی کوارتز که به رنگ‌های سبز ، سورمه ای ،قهوه ای مایل به سرخ دیده می‌شود.

سنگ دلربا شامل سنگ میکا است که به آن ظرافت و روشنی خاصی بخشیده است. این سنگ ارزان قیمت است و می تواند در انواع مهره ها ، دانه تسبیح ها و اشکال حکاکی شده یافت شود. گاهی اوقات سنگ دلربا را با سنگ گلدستون (Goldstone) اشتباه می گیرند، که یک شیشه ای ساخته شده با رگه های مادی که معمولا مس است معلق می باشد.

سنگ دلربا که جزو کانی‌ها محسوب می‌شود به دلیل دارا بودن ناخالصی‌هایی مانند هماتیت و گوتیت ظاهری درخشنده پیدا کرده و جلوه‌ای دلربا دارد. این درخشندگی در ذات دلربا است و جزو خواص آن محسوب می‌شود. اگر این سنگ را در زیر نور خورشید قرار دهید زیبایی و دلربایی آن چندین برابر می‌شود.

   

روش نگهداری :

برای تمیز کردن سنگ دلربا از شوینده‌های قوی استفاده نکنید زیرا به آن آسیب می‌زند و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بهترین روش برای تمیز کردن آن آب گرم وصابون است. اگر می‌خواهید سنگ را خشک کنید به هیچ عنوان آن را در معرض گرما قرار ندهید.

خواص درمانی :

▪︎ تنش معده را کاهش می دهد.
▪︎ برای استخوان ها مفید است.
▪︎ دلربا برای کاهش حساسیت و آلرژی مفید است.
▪︎ استفاده از دلربا باعث کاهش سردردهای میگرنی و افزایش سیستم ایمنی بدن می شود.
▪︎ دلربا قدرت بدنی را افزایش می دهد.
▪︎ نگین دلربا در کاهش خستگی ناشی از آلودگی هوا مفید است.
▪︎ برای تنظیم فشار خون نیز مناسب است.
▪︎ دلربا در درمان آلودگی های پوستی مانند آکنه، شوره سر مناسب است.
▪︎ سنگ دلربا شدت حمله های آسمی را نیز کاهش می دهد.

   

تاریخچه :

سنگ دلربا در ابتدای قرن هجدهم کشف شد. نام این سنگ از کلمه ایتالیایی (Aventura) یا All’avventura که به معنی شانس می‌باشد گرفته شده است. یک روز و یک زمانی در دهه ۱۷۰۰ میلادی یک کارگر به طور تصادفی فلز را درون یک ظرف از شیشه ریخته گری ریخت سپس زمانی که شیشه خنک شد به علت درخشانی های رنگین کمانی زیبایی که سراسر آن را در بر گرفته بود از آن در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار گرفت.

محل پیدایش این سنگ کشور هند بوده و در اعتقادات مردم این باور وجود دارد که سنگ دلربا سنگ عشق و محبت است و دارای جذابیت بی‌نظیری برای زوجین می‌باشد. این سنگ جزو سنگ‌های بسیار محبوب و قیمتی دسته بندی می‌شود.

   

معادن :

سنگ دلربا در بسیاری از نقاط جهان یافت می شود.
برخی از مشهورترین منابع در برزیل، شیلی، هند، اتریش، روسیه و تانزانیا قرار دارند.