شرف الشمس در باور عامیانه نگین انگشتری زردرنگ است که برخی به نیت گشایش در کارها به دست می‌کنند، اما در واقع شرف شمس فقط یک سنگ نیست بلکه عقیق زردی است که دعایی منسوب به امام علی(ع) در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص بر روی آن می‌نویسند و نقشی رمزگونه را بر روی عقیق زرد رنگ حک می‌کنند.

برای استفاده از خواص شرف شمس این ذکر ها باید در زمان مشخصی روی عقیق زرد نوشته شوند در غیر این صورت این حرز شرف شمس خاصیتی ندارد، بدین صورت که حرز شرف الشمس با آداب مخصوص توسط یک فرد طاهر و پاک بر روی عقیق زرد حکاکی می ‌شود.  این رموز را امام علی علیه السلام بر انگشتر خود حک کرده بودند که این رموز به شکل زیر می باشد که باید حتما بر پشت نگین عقیق در روز ۱۹ فروردین ماه حک شود :

   

لازم به ذکر است که هر ساله در روز ۱۹ فروردین خورشید به مکان خاصی در آسمان می رسد که تقریبا مشابه حالت شب قدر است. در این روز تسلط خورشید بر روی زمین در مقایسه با سایر کواکب بیشتر است و می توان از این موقعیت استفاده کرد.

   

احادیث ائمه معصومین :

 از امام موسی کاظم (ع) در حدیثی نقل شده است که انگشتر زرد در دست کنید که سبب آسانی می باشد و در آن هیچ دشواری نباشد.

 پیامبر (ص) هم فرموده اند: هر شخصی که یکی ازعقیق‌ های سفید و زرد و سرخ را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و افزایش روزی و سلامتی ازجمیع بلا‌ ها نمی‌بیند و از شر انسان ظالم و از هر چه آدمی از آن می‌ترسد و حذر می‌کند در امان می‌ ماند.

 امام صادق (ع) فرموده اند: انگشتر عقیق سبب ایمنی در سفر می باشد.

 پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: انگشتر عقیق در دست داشته باشید مادامی که آدم آن را با خود همراه داشته باشد اندوهی به او نمی رسد.

 امام صادق (ع)فرموده اند: انگشتر عقیق در دست داشته باشید که مبارک بوده و صاحب آن عاقبتش به خیر و نیکی است.

 پیامبر (ص) می فرمایند: هر کس که انگشتر عقیق در دست کند حاجتش برآورده خواهد شد.

 امام علی (ع) نیز می فرمایند: دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر می باشد از هزار رکعت بدون سنگ عقیق.

   

خواص درمانی :

▪︎ عقیق شرف الشمس باعث تقویت و تحریک ثبات درونی ، خونسردی و بلوغ می شود. خاصیت گرم و محافظ آن باعث ایجاد امنیت و اعتماد به نفس می شود.
▪︎ قلب و گلو را تقویت و هماهنگ می کند.
▪︎ افراط گرایی را در نگرش متعادل می کند.
▪︎ به کودکان کمک می کند تا بر ترس خود غلبه کرده و تعادل خود را حفظ کنند.
▪︎ به سوخت و ساز ، سم زدایی ، دمای بدن ، بازسازی و سلامتی کمک می کند.