ساختار شیمیایی و فیزیکی :

سنگ عقیق یک عضو از زیر مجموعه های کوارتز ها محسوب می شود که در رتبه بندی سنگ ها بر اساس سختی مثل سنگ کریستال کوارتز 7 درجه سختی دارد، این نام برگرفته از نام یک رودخانه به نام آگات (agate) در سیسیل که یک شبه جزیره است، می باشد. به احتمال زیاد در زمان گذشته نخستین مکانی بوده که این سنگ در آن مشاهده و استخراج شده است.

خود سنگ عقیق دارای خانواده بزرگی است که انواع سنگ‌های نیمه شفاف تا مات را تشکیل می دهد و هر کدام دارای اشکال و خواص درمانی و ماورایی متفاوتی است سنگ سلیمانی به دلیل ساختار لایه لایه و رنگ بندی متنوعی که دارد یکی از محبوب ترین سنگ‌ها در میان هنرمندان مجسمه سازی و تراش کاروینگ است که به آن تراش فرونقش و تراش برجسته‌آذین هم می گویند. واژه کاروینگ (Carving)  به معنای حکاکی و کنده‌کاری است.

   

انواع عقیق سلیمانی :

غروانی: این سنگ از جمله انواع عقیق سلیمانی است که به‌خاطر طول و عرض زیادش و بزرگ بودنش قابل تراشیدن نیست. به همین دلیل از این سنگ به عنوان نگین در جواهرات اسنفاده نمی‌شود. از عقیق غروانی به عنوان سنگ تزیینی در ویترین، آکواریوم‌ها و یا ساخت ظروف استفاده می‌شود و رنگ‌های درهمی دارد.

بقرانی: از جمله کمیاب‌ترین انواع عقیق سلیمانی است که از سه رنگ سفید مرجانی، قرمز و بلوری شفاف درست شده است. البته گاهی یک رنگ سیاه، زرد و یا سبز در بعضی از آن‌ها وجود دارد. هم‌چنین خطوط موجود روی این نوع سنگ عقیق مستقیم و صاف است.

معرق: در این نوع عقیق رگه‌های باریک و ظریف زیادی وجود دارد که ترکیبی از رنگ‌های سیاه، قرمز و سفید است. ممکن است این رگه‌ها به شکل درخت و یا حیوان روی عقیق معرق وجود داشته باشند.

فارسی: این نوع عقیق در میان ایرانیان بسیار رایج است به همین دلیل به آن عقیق فارسی می‌گویند. عقیق فارسی از لحاظ ارزشی از باباغوری حبشی گران‌تر و از بقرانی ارزان‌تر است. عقیق فارسی که از جمله انواع عقیق سلیمانی است در ساخت زیورآلات برای کودکان کابرد دارد و آن‌ها را از چشم بد دور می‌کند.

بسلی: به نوعی از عقیق سلیمانی که لایه‌ی بالا و پایین آن به رنگ قرمز و سیاه باشد و بین این دو لایه خطوط سفیدی وجود داشته باشد، می‌گویند.

سنگ عقیق سلیمانی، سنگ ماه تولد برای متولدین ماه‌  مهر، آبان و بهمن می باشد.

   

روش نگهداری :

شما می توانید هر هفته یک مرتبه سنگ را در آب جاری گذاشته و دقایقی آن را زیر نور خورشید بگذارید تا سنگ مجدداً انرژی خود را بازیابد.

خواص درمانی :

 مداوا و ترمیم استخوان

▪︎  دفع سموم و زهرها از بدن

▪︎  رفع چشم زخم و آسیب دشمنان

▪︎  ایجاد تعادل و تنظیم  چاکرای هفتم

▪︎  تقویت حافظه، استقامت بدنی، صداقت

▪︎  تنظیم خواب شده و متضمن خواب های خوش

▪︎  سبب تقویت شجاعت شخص در برابر خطرات

▪︎ تثبیت اعتدال میان حالات فیزیکی، عاطفی، ذهنی و روحی

▪︎ تقویت آگاهی و شهود داخلی و افراط های فکری و رفتاری فرد

▪︎ تقویت اراده ترک سیگار و هر گونه اعتیاد با استفاده از انرژی مثبت و ایجاد تفکر پویای این سنگ   

▪︎ تقویت بینایی، مداوای مشکلات پانکراس، بهبود عملکرد معده و رحم، افزایش کارایی شریان های خون و کمک به جذب اکسیژن بدن  

احادیث ائمه معصومین :

جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد و عرض کرد: ای پیامبر، خداوند بر تو درود می فرستد و می فرماید که : انگشترت را درون دست راستت قرار بده و سنگ آن را نیز عقیق قرار ده و همچنین به پسرعمویت علی هم بگو که انگشتر خود را در را در دست راست بگذارد و نگینش را نیز از این سنگ قرار بدهد. پیامبر اکرم (ص) پیغام جبرائیل را به حضرت علی (علیه السلام) رساندند. امیر المومنین (علیه السلام) عرض کردند: یا رسول الله سنگ عقیق چیست؟ پیامبر اکرم (ص) فرمودند : عقیق نام یک کوه یمن می باشد.

امام رضا (علیه السلام) فرموده اند: سنگ عقیق فقر و تنگدستی را برطرف می نماید و در دست داشتنش باعث از بین رفتن نفاق می گردد.

   

معادن :

معادن و منابع شناخته شده عقیق سلیمانی می‌توان به چین، هند، پاکستان، یمن، آمریکا، مکزیک اشاره کرد. اکثر نمونه‌های موجود در بازار ایران در درجه اول از هند و سپس چین و یمن وارد ایران می شود. البته به دلیل ارزان بودن کارمزد تراش و آماده‌سازی گوهر سنگ‌ها در چین بسیاری از سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی از سراسر دنیا به صورت راف یا خام وارد چین شده و پس از تراش و آماده شدن مجدد به سراسر دنیا منجمله ایران صادر می شود و معادن اصلی آن در چین قرار ندارد. منابعی که در هند هستند از بهترین معادن استخراج عقیق سلیمانی و باباقوری هستند. این سنگ را اغلب به حالت صورت گنبدی یا تیله مانند تراش می دهند و در صنعت جواهر آلات از این نوع به عنوان نگین انگشتر های مردانه استفاده می شود و از خواص عقیق سلیمانی استفاده میکنند.