ساختار شیمیایی و فیزیکی :

مرجان (coral) سنگی با منشا آلی است که از اعماق دریا بدست می آید. این سنگ دارای شفافیتی مات بوده و از رنگهای قرمز، صورتی، سفید، سیاه و آبی آن به عنوان گوهرسنگ در جواهرات استفاده میشود.

سنگ مرجان از مرجان های که در آب های عمیق که در بسترهای سنگی با میزان رسوب کم  وجود دارند، ایجاد می شود.  به طور معمول در محیط های تاریک با عمق بیش از ۵۰۰ فوت ، از جمله غارها و شکاف ها این سنگ را می توان یافت کرد. این سنگ قیمتی به آرامی توسط حیوانات دریایی بسیار کوچک ساخته می شوند که به پولیپ های مرجانی معروف هستند. این موجودات ریز و نرم تن با پوسته های سخت با رشد کلنی دور هم جمع می شوند و با گذشت زمان ، این کلنی ها شروع به تشکیل شاخه های پیچیده و ساختارهای اسکلتی متشکل از کربنات کلسیم سخت شده می کنند و توسط رنگدانه های کاروتنوئید رنگ می شوند. این سازه های بیولوژیکی بسیار آهسته رشد می کنند ، اغلب رشد آنها فقط به ۱ میلی متر در سال می رسد.

   

روش نگهداری :

در نگهداری از جواهرآلات سنگ مرجان باید نهایت دقت را به خرج داده و این سنگها نسبت به اسید، حرارت و گرما، فشار و ضربه آسیب پذیرند و حتی ممکن است چنانچه طولانی مدت در معرض آفتاب قرار بگیرند رنگشان کمرنگ شود. به علت سختی پایین سنگ مرجان احتمال خش پذیر بودن آنها در کنار سنگهایی مانند عقیق یا کوارتز یا اجسام فلزی که سخت تر از مرجان هستند وجود دارد. پس حتما این سنگ را جدا از سنگهای سخت تر قرار دهید. برای پاک کردن آنها میتوانید از پارچه منعطف و آب ولرم استفاده کنید و سپس سنگ را در جعبه جواهر خود قرار دهید.

خواص درمانی :

▪︎ درمان سکسکه ، قولنج و سوزش سر دل
▪︎ در تقویت قلب و تنظیم سیستم خونسازی بدن موثر است و برای افراد مبتلا به کم خونی و پایین بودن فشار خون اثر مطلوبی از خود نشان داده است.
▪︎ قرار دادن این سنگ روی شکم در تقویت معده و دستگاه گوارش موثر است.
▪︎ اثرات بد چشم زخم را دفع می کند.
▪︎ همانطور که ذکر شد این سنگ در رنگهای مختلف موجود است مرجان سفید نیز دارای خواص درمانی است و برای بیماری های استخوان و راشیتیسم مؤثر است مخصوصا باعث استحکام دندان ها میشود. مرجان در بهبود روماتیسم خیلی مفید است و موجب بهبود وضعیت دستگاه تناسلی نیز میشود.
▪︎ موجب درمان عوارض کبدی، دیابت، بواسیر و عوارض عصبی و پوستی می شود.

   

تاریخچه :

مرجان در زبان یونانی به معنی ناشناخته است و در رنگ‌ها قرمز، صورتی، سفید، سیاه و آبی یافت می‌شود .
مرجان ها بر اساس رنگ آنها معامله می شوند و به مرجان های قرمز، مرجان های سفید، مرجان های صورتی و همچنین مرجان های سیاه طبقه بندی می شوند. مرجان ها از گونه های ارگانی مانند مروارید طبیعی هستند و به عنوان ارگانیک نامیده می شوند، زیرا به طور طبیعی توسط حیوانات دریایی کوچک در دریا عمیق ایجاد می شوند، در حالی که دیگر سنگ های قیمتی مانند روبی، یاقوت کبود، آمیتیست و غیره از مواد معدنی سنگ موجود در زمین ساخته شده اند.

 در طول هزاران سال تمدن های سراسر جهان این سنگ را به عنوان سنگ قیمتی ارزش گذاری می کردند و آن را دارای قدرت جادویی می دانستند. رومی های قرون اولیه نیز از سنگ مرجان برای دفع نیروهای شیطانی و افزایش هوش و ذکاوت استفاده می نمودند. امروزه نیز در دوران مدرن در ایتالیا از مرجان به منظور محافظت از چشم شیطان و درمان نازایی استفاده میشود.      کشف مهره ها و ابزار و سنگهای مرجان در قبرهایی قبل از دوران حکومت های مصر و سامری نشان از استفاده از آن در 4000 سال قبل از میلاد مسیح را میدهد. سنگهای یافت شده در مقبره های مربوط به عصر آهن و دوران نوسنگی نشان از تاریخچه طولانی این ماده آلی به عنوان شیئی زینتی دارد. در موزه های سرتاسر جهان نمونه هایی از سنگ مرجان (مثلا سوئیس) به عنوان طلسم یا زیورآلات را میتوان یافت میشود که مربوط به 8 هزار سال قبل از میلاد مسیح است.

   

در گذشته از خواص سنگ مرجان استفاده های زیادی در جهت جلوگیری از انرژی های منفی و یا در طلسم ها میشده است. جنگجویان اهل کشور گال (Gauls) در زمان قرون وسطی، کلاهخود و سلاح خود را با این سنگ تزئین می کردند و باور داشتند سنگی محافظ است.

معادن :

ذخایر دریایی مرجان قرمز در دریای مدیترانه، ژاپن، هاوایی (عمدتا مرجان های سیاه) یافت می شود.

ایران نیز دارای تراکم مرجانی بسیار شگفت انگیزی است تا جایی که بیش از 150 نوع مرجان در آبهای کشور شناسایی شده است. در جزایر جنوبی کشور مانند بنی فارور، قشم، خارک، لاوان، هندورابی، فارور، لارک، هنگام و هرمز دارای سواحل مرجانی بوده و حدود 8 درصد از کل ذخایر مرجانی جهان در خلیج فارس وجود دارد. متاسفانه از این مناطق به طور غیر قانونی برداشت و قاچاق میشود و انواع مرجانها از جمله فسیل مرجان نیز با قیمتی ناچیز به تاراج میروند. این صید بی رویه سبب نابودی اکوسیستم آب سنگ مرجانی در ایران میشود.