ساختار شیمیایی و فیزیکی :

سنگ موزانایت کریستال سیلیکون کاربید با فرمول شمیایی  SiC است.

سختی این سنگ 9.25 است که به سختی 10 الماس بسیار نزدیک است. موزانایت دارای براقی و دیسپرژن بیشتری نسبت به الماس بوده و تنها شبه الماسی است که دارای وزن حجمی (3.21) کمتری نسبت به الماس (3.52) است.

جالب تر از همه اینکه این سنگ از لحاظ عبور حرارت (Thermal Conductivity) همانند الماس عمل می کند و دستگاه های Gem Tester که از این طریق الماس ها و شبه الماس ها را از هم جدا می کنند می توانند خطا ایجاد کرده و موزانایت را هم الماس نشان بدهند. بخاطر همین رسانندگی گرمایی مشابه الماس، از آن در الکترونیک و کاربردهای حرارتی استفاده می شود. همچنین سختی بالا و ویژگی های نوری آن نیز در محبوبیت آن در صنعت و تجارت مؤثر بوده است.
فرق مولکولی موزانایت با الماس در کربن خالص بودن الماس در مقایسه با ترکیب کربن و سیلیکون به عنوان عامل کریستال موزانایت است.
کریستال موزانایت دارای شکست دوگانه نور بوده و باعث دوبینی می شود. این ویژگی با وجود مهندسی های انجام شده جهت مخفی کردن این ویژگی همچنان بهترین راه تمیز دادن بین موزانایت و الماس است.

   

روش نگهداری :

این سنگ از لحاظ نگهداری به شرایط خاصی نیاز ندارد. برای تمیز کردن نگین آن، کافی است یک مسواک یا برس نرم به همراه مواد شوینده ملایم یا پاک کننده های بدون بو، آرام بر روی نگین کشیده شود. سپس با آب سرد شستشو داده و درآخر توسط پارچه میکروفیبر خشک کرد.

خواص درمانی :

▪︎ آرامش دهنده قلب
▪︎ افزایش قدرت چاکراههای بدن
▪︎ تمرکز ذهن
▪︎ افزایش اعتماد به نفس
▪︎ درمان افسردگی
▪︎ درمان ناراحتی های جسمی

   

تاریخچه :

اولین بار توسط شیمیدان فرانسوی هنری مویزن(Moissan) برنده ی جایزه ی نوبل کشف شد. هنگامی که او در حال آزمایش سنگ ها در گودال ناشی از برخورد شهاب سنگ در ‌دره ای در آریزونا بود موزانایت را به صورت ذرات میکروسکوپی کشف کرد.  او تا سال 1904 این تصور را داشت که موفق به پیدا کردن الماس شده است اما در آزمایشات بعدی مشخص شد که این سنگ از Silicon Carbide ساخته شده. بعدها در سال 1950 تعداد دیگری از این سنگ در معدن Yakutia روسیه کشف شد.موزانایت به صورت طبیعی بسیار کمیاب است در حالی که فاکتورهایی که در این سنگ وجود دارند بسیار جالب توجه هستند. این سنگ در حال حاضر بصورت مصنوعی در لابراتوار ساخته می شود.

در ایران و در بین عامه به آن موزانایت گفته می شود.
موزانایت به دلیل ویژگی های نوری عالی، قیمت کمتر و سهولت استخراج و تولید مصنوعی آن در مقایسه با الماس جایگزینی محبوب برای الماس در جواهرسازی شد. رسانندگی گرمایی مشابه الماس آن باعث کلاهبرداری هایی در این مورد شده است. به خصوص که برخی دستگاه های شناخت الماس که از این طریق عمل می کنند در رابطه با موزانایت دچار خطا می شوند. در نهایت خاصیت گرماتابی موزانایت، که با حرارت دادن تدریجی آن باعث تغییر رنگ در 65 درجه سانتیگراد می‌شود، شکست دوگانه و رسانندگی الکتریکی متفاوت می توانند در تشخیص موزانایت از الماس مفید باشند.

این سنگ را با نام های مختلفی مانند: الماس روسی، موزانایت، مویزنایت، مویزنیت نام می برند.

معادن :

تا مدتها منشائی غیر از سنگ‌های آسمانی برای این کریستال کشف نشد. بعدها مویزنایت به صورت ناخالصی در کیمبرلیت در یک معدن الماس در یاکوتیای روسیه پیدا شد.

مدتی بعد از شناخت ساختار واقعی این سنگ، کریستال آن به صورت آزمایشگاهی ساخته شد. هم اکنون کریستال های سنتزی آن به وفور یافت می شود. در واقع موزانایت طبیعی بسیار نادر است.