ساختار شیمیایی و فیزیکی :

یاقوت زرد (Yellow Sapphire) یک گوهر از خانواده کورندوم است ودر رنگ های زرد ، طلایی و نارنجی موجود است. بهترین کیفیت یاقوت زرد به رنگ زرد لیمویی است.رنگ موجود در یاقوت کبود زرد از آهن و تیتانیوم است.
یاقوت از انواع کورندم ، یک ماده معدنی آلومینیوم اکسید که در لوح های منشوری محسوب می شوند. همچنین به اشکال حجیم و دانه دانه تشکیل می شوند و ممکن است این گونه سنگ ها از شفاف تا سنگ مات و غیرشفاف متغیر باشند. مقدار کم آهن در کورندوم ها مربوط به یاقوت زرد رنگ می شود که گاهی اوقات آنرا به دلیل رنگ شدید آن یاقوت طلایی نیز می نامند.     مبدا اسم کورندوم (corundum) از هند است که از کلمه سانکریت korund مشتق شده است و برای سنگ های قیمتی غیر شفاف به کار برده می شود. به غیر از کورندوم قرمز که همان یاقوت سرخ است ، بقیه رنگ های کورندوم  Sapphire (یاقوت زرد ، یاقوت کبود) می باشند.

   

روش نگهداری :

چون این سنگ از استحکام بالایی برخوردار است، ذرات کثیف به آسانی روی آن جمع می شوند. برای رفع کدری نگین، از محلول آب گرم و صابون مایع ملایم استفاده شود به این صورت که بعد از آن نگین را به سرعت با آب بشویید و با کمک یک پارچه ی بدون پرز تمیز کنید. همچنین می توانید برای تمیز کردن طلا، نقره و سنگ های خود، از محلول های تمیز کننده موجود در بازار استفاده کنید. دقت داشته باشید که برای هر فلز و سنگی محلول مخصوص به آن وجود دارد .

خواص درمانی :

▪︎ بهبود عملکرد معده
▪︎ تسکین دردهای دستگاه گوارش
▪︎ جلوگیری از خون‌ریزی و استحکام دیواره رگ‌ها
▪︎ بهبود بیماری‌هایی نظیر غش، صرع، جنون و طاعون
▪︎ تنظیم گردش خون
▪︎ دفع سموم بدن و تصفیه خون
▪︎ درمان فشارخون پایین
▪︎ بهبود ضعف و ناتوانی
▪︎ درمان سردردهای عصبی و میگرن
▪︎ رفع سرگیجه و بی‌خوابی
▪︎ تسکین درد موضعی
▪︎ رفع ناتوانی‌های جنسی
▪︎ تنظیم عملکرد غده تیروئید
▪︎ کاهش اشتها
▪︎ درمان ناتوانی‌های چشمی
▪︎ رفع بوی بددهان

احادیث ائمه معصومین : 

از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: دست کردن انگشتر یاقوت زرد مستحب بوده و ثواب بسیار زیادی دارد .

پیامبر (ص) نیز فرموده اند: در دست داشتن انگشتر یاقوت زرد، نابود کننده تنگدستی و فقر می باشد. همینطور ایشان خطاب به امام حسین (علیه السلام) فرمودند: فرزندم، انگشتر یاقوت و عقیق به دست داشته باش که پسندیده و مبارک است و هر زمان شخصی به آنها نظر کند نورانیت چهره اش افزون میگردد و اقامه یک رکعت نماز با آن دو، یکسان با هفتاد رکعت نماز بدون آنها است.

 امام رضا (علیه السلام) نیز به نقل از امام جعفر صادق (علیه السلام) فرموده اند که همراه داشتن این انگشتر تنگدستی را دور می کند و از میان می برد.

همینطور در حدیثی دیگر از امام رضا (علیه السلام) آمده است که در دست کردن این انگشتر پریشانی و غم را می‌زداید.

   

تاریخچه :

 در قدیم یاقوت زرد را “مغناطیس طلا” می نامیدند و عقیده داشتند که فلزات گرانبها را همچون آهنربا می رباید و کاشف گنج است
 یاقوت زرد یاور افسانه Ganeesh ، خداوند هندوها بوده است. هنگامی که Ganeesh خوشبختی را به خانه آورد ، یاقوت زرد نیز سرمایه و ثروت را به ارمغان می آورد.

در طول سال ها بازرگانان در هند و مشرق زمین از یاقوت زرد استفاده و آنرا با خود حمل می کردند تا کسب و کارشان رونق بگیرد. زمانی که یاقوت زرد مورد استفاده قرار می گیرد باید به طوری تنظیم شود که قسمتی از سنگ با بدن در تماس باشد. برای افرایش درآمدها ، یاقوت زرد را اغلب در صندوق های پول قرار می دادند و خیلی از مردم با یاقوت زرد به خاک سپرده می شدند و آنرا در دهانشان قرار می دادند تا در آخرت ثروت خود را حفظ کنند.

برای دنیای باستانی ، یاقوت زرد به عنوان توپازِ مشرقی شناخته می شد و سنگ مهمی برای عقل و رهبری بود. تصور بر این بود که یاقوت زرد به آنهایی که قدرت دارند توانایی تصمیمات درست را می دهد. بر طبق سنت قدیم ، تاج هایی که صلیب را در بر می گرفتند بر روی آنها یاقوت زرد تعبیه شده بود. در روزگاران باستانی از یاقوت زرد استفاده شده تا کسی که از این سنگ استفاده می کند از مار گزیدگی در امان باشد.

معادن :

کشورهای سریلانکا (سیلان)، تایلند، میانمار و ماداگاسکار جزو معروف‌ترین مناطقی هستند که دارای این گوهر زیبا و درخشان می‌باشند. یاقوت زرد سیلان نسبت به دیگر مناطق فراوان‌تر و شناخته شده ‎تر است. نوع تایلندی نیز دارای قیمت کمتری نسبت به دیگر موارد است.