ساختار شیمیایی و فیزیکی : 

یاقوت سرخ نوع سرخ رنگ کوراندوم است که بعد از الماس سخت ترین کانی ها محسوب می شود. درجه سختی یاقوت ۹ در مقیاس موس است.

کوراندوم از کانی های سنگ های آذرین است و نوعی آلومین (اکسید آلومینیوم) محسوب می شود که ممکن است حاوی مقدار کمی ناخالصی از عناصری همچون تیتانیوم،مس، منگنز، کروم و آهن آغشته شود. وجود این ناخالصی ها باعث ایجاد رنگ های مختلف مانند آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی، و سرخ در کوراندوم می شود. کوراندوم هایی که رنگی به جز سرخ و صورتی داشته باشند یاقوت کبود نامیده می شوند و کوراندوم های سرخ رنگ و صورتی با نام یاقوت سرخ شناخته می شوند.

یاقوت سرخ سنگ قدرتمند متولدین تیر ماه می باشد. البته این گوهر از نظر نجومی با متولدین آذر، آبان ، دی و اسفند نیز سازگار است.

روش نگهداری : 

یاقوت ها محکم و بادوام هستند بنابراین نیاز به نگهداری خاصی ندارند.
برای تمیزکردنشان کافیست از یک پارچه نرم و کمی آب و صابون استفاده کنید.
جواهراتی که ترک هایشان پر شده یا رنگ شان بهینه سازی شده است فقط باید با یک پارچه پاک شوند.
زیرا مواد داخل ترک ها خیلی راحت پاک می شوند، از شوینده های شیمیایی و اسید استفاده نکنید (آب لیمو می تواند رنگ یاقوت پرشده را خراب کند).
سعی نکنید که یاقوت پرشده را مجددا صیقل بدهید و این نوع یاقوت ها را تحت حرارت قرار ندهید.
مانند بیشتر سنگ های جواهر شوینده های فراصوتی و بخارشو گزینه های خوبی نیستند.
همیشه قبل از ورزش یا انجام فعالیت های بدنی سنگین آنرا درآورید.
یاقوت را در مقابل اسید قرار ندهید و از هر گونه سنگ جواهر دیگری دور کنید تا خراش نبیند.
بهتر است در پارچه ای نرم داخل جعبه جواهرات نگهداری شود.

خواص درمانی :

▪︎ فوق العاده موثر برای قلب، جریان خون و تقویت غدد فوق کلیوی
▪︎ فشار خون خیلی پایین را افزایش می دهد
▪︎ از بین برنده بی حسی و رخوت
▪︎ نیروبخش سیستم ایمنی بدن
▪︎ نیروبخش به عصب ها و غدد تیموس
▪︎ درمان بیماری های اطفال و کودکان، مشکل اضافه وزن، بیماری های طحال و سرطان خون
▪︎ نیروبخشی به چشم ها و جریان خون را در ناحیه چشمها به گردش می اندازد.
▪︎ برای درمان دردهای دوران قاعدگی

احادیث ائمه معصومین :

امام صادق (ع) در باره با خواص سنگ یاقوت سرخ می فرمایند: دست کردن انگشتر یاقوت مستحب و اجر دارد. همینطور فرموده اند که پوشیدن همین انگشتر رسم هست. (کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر مجلسی)

در روایات بیان شده‌است که حضرت علی (ع) دارای چهار انگشتر با نگین های مختلف بودند که انگشتر یاقوت یکی از آنها بوده‌است. از ایشان علت این کار را پرسیدند و ایشان فرمودند که این نگین نماد شرافت و نجابت است و استفاده از آن به دارنده آن بزرگی و جلالت خواهد بخشید.

حضرت محمد (ص) نیز درمورد خاصیت استفاده از این سنگ یاقوت قرمز می فرمایند: هرکه این انگشتر را در دست کند پیروزی روزی او می‌گردد.

امام رضا (ع) نیز در مورد استفاده از آن از قول جدشان حضرت صادق (ع) بیان کرده‌اند که اگر انگشتر یاقوت را در دست کنید فقر را از بین خواهد برد و باعث افزایش ثروت و برکت می‌شود.

امام رضا (ع) می فرمایند: در دست کردن انگشتر یاقوت سبب می‌شود تا ناراحت و غمگین نشوید. استفاده از این نگین غم و اندوه را از دل می‌زداید.

تاریخچه :

نام دیگر یاقوت سرخ ، روبی (Ruby) می باشد که این نام برگرفته از واژه لاتین روبئوس (Rubeus) است
در زبان سانسکریت هند باستان، روبی به عنوان “ratnaraj” نامیده می شود، که به معنی “پادشاه سنگهای قیمتی” ترجمه شده است.

ریشهٔ نهایی این واژه از یونانی باستان huakinthos است که یک بار از عربی به صورت «یاقوت» و یک بار از فارسی میانه به صورت «یاکَند» وارد فارسی شده است.
در قاره اروپا در قرون وسطی، گوهر مورد علاقه کشیشان بوده می باشد. یونانیان اعتقاد داشته‌اند که این سنگ به صاحبش نیروهای خاصی از جمله سلامتی، دانش، ثروت وموفقیت در عشق می‌دهد. 

یاقوت سرخ جزو گرانترین و زیباترین سنگهای جهان نیز است تا جایی که در گذشته نماد ثروت و قدرت حاکمان بود. از خواص یاقوت سرخ علاوه بر زیبایی می توان به افزایش خون رسانی و انرژی حیاتی به بدن نام برد. این گوهر دارای ابزار قدرتمندی برای تحریک چاکرای ریشه و و تقویت نیروی بنیادی بدن می باشد.

معادن :

معادن موجود در کشور میانمار معروف ترین معادن استخراج یاقوت سرخ در جهان می باشند. با وجود اینکه سنگ نوع سرخ خون کبوتری در معادن این کشور یافت می شود اما بیشتر رنگ سنگ های استخراج شده قرمز، صورتی قرمز و ارغوانی قرمز می باشند.
همچنین کشور ویتنام یکی از کشورهای مهم در استخراج این گوهر می باشند که سنگ های با قدمت بسیار بالایی ( حدود چندین میلیون سال) در آن یافت می شود. رنگ سنگ هایی که از معادن این کشور استخراج می شود اغلب ارغوانی سرخ برمه ای، ارغوانی صورتی و ازغوانی سرخ  می باشند.
در معادن کشور سریلانکا نیز یاقوت سرخ وجود دارد. رنگ سنگ های استخراج شده این کشور اغلب قرمز روشن، قرمز تمشکی و صورتی می باشند.
کشور  تایلند نیز یکی از منابع استخراج کننده ی این گوهر به شمار می آید. به طور معمول  رنگ سنگ های استخراج شده ی این کشور قرمز تیره می باشند.
به علاوه بیشتر منابع یاقوت در کشورهایی اعم از میانمار، سری‌لانکا، کنیا، ماداگاسکار و تایلند قرار دارد و مرغوبترین آن‌ها از دره موگوک در میانمار استخراج می‌شود.
هم چنین معدن‌های این سنگ در آفریقا، آسیا، استرالیا و گرینلند وجود دارند.