ساختار شیمیایی و فیزیکی :

یشم (Jade) یک سنگ دگرگونی است که از سنگدانه های متراکم شده  توسط گرما و فشار تشکیل شده است  و در واقع دو نوع  از آن وجود دارد. ژادیت یا یشم معروف، قوی تر و نادرتر از نوع نفریت می باشد بنابراین از ارزش بیشتری برخوردار است.  این  سنگ از سیلیکات سدیم و آلومینیوم تشکیل شده است ، وزن مخصوص آن  ۳.۳۰ تا ۳.۳۶ و دارای  ضریب شکست ۱.۶۴۵-۱.۶۶۷ و سختی ۷ موهس می باشد (از نظر مقایسه فولاد  ۶.۵ و الماس ۱۰ است). یشم را به رنگ های سبز ، سفید ، صورتی ، قرمز ، سیاه ، قهوه ای و بنفش می توان یافت کرد. 

    

روش نگهداری :

بهترین روش برای مراقبت از یشم این است که آن را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. پس از آن که سنگ را شستید از یک پارچه نازک برای خشک کردن سنگ استفاده کنید. سنگ یشم را در معرض ضربات سخت و هر نوع مواد شیمیایی قرار ندهید.

خواص درمانی :

▪︎ تقويت باروری، تقویت بويايی، تقویت فعاليت سيستم های روده

▪︎ مناسب بر کارکرد طحال، گوش ها، كبد، مثانه، كليه ها، دستگاه گوارش، ريه

▪︎ تسکین درد های عصبی، كبد، مثانه، قاعدگی

▪︎یشم یک ترمیم کننده قوی است و باعث بازسازی سلول های عضلات، استخوانها و سایر بافتها می‌شود

▪︎ در حالات التهابی بدن، یک اثر آرام بخش دارد و به دستگاه عصبی آرامش می‌دهد

▪︎ متعادل کننده فشار خون

▪︎ استفاده از این سنگ در بهبود بیماریهای قلبی، فشار خون بالا، زخم ها، خستگی و سردرد موثر است.

   

تاریخچه :

از هزاره قبل از میلاد تا همین دوران معاصر یشم سین کیانگ (که قبلا جزو قلمرو ایران بود)، معروفترین ، بهترین و بزرگترین مکان یشم جهان می بوده است در حالی که در ایران این کانی گوهرهای بسیاری چون زمرد ، مروارید و یاقوت … را به عنوان خود داشت، در چین این یشم سین کیانگ بود که مورد طلب خرد و کلان قرار داشت.

در مشرق زمین سنگ یشم همواره معنایی عرفانی داشته تا جایی که اولین حکاکی های یافت شده روی یشم مربوط به دوران نوسنگی بوده است. بیش از پنج هزار سال قبل از میلاد چینی ها از سنگ یشم به علت سختی مناسب از آن در مجسمه سازی و ابزار و جواهرات استفاده می کردند.

همچنین مسلمانان آیات کتاب خود را روی آن حکاکی می کردند و در مکزیک و آمریکای جنوبی جایگاه ویژه ای داشت و آن را نماد آب و زندگی می پنداشتند. در چین نیز از اشکال مختلف سنگ یشم به منظور بخت خوب، طول عمر و عشق استفاده می شد ، چینیان به یشم سبز علاقۀ زیادی دارند و از دیرباز آن را خوش‌یمن (با برکت) دانسته‌اند.

   

معادن :

مهمترین معدن سنگ یشم در میانمار است که بیش از ۲۰۰ هزار یشم های مجلل و شفاف را به چین عرضه می کرد. به لحاظ تاریخی گواتمالا یکی از منابع یشم سبز می باشد که این سنگ را برای منبت کاری هندی های آمریکای مرکزی فراهم می‌آورد. همچنین می تواند در آسیای مرکزی ، کانادا ، استرالیا ، شمال میانمار ، سیبری نیوزلند ، ژاپن و در کالیفرنیا ، آلاسکا ، وایومینگ یافت شوند.