فیروزه ایران به دلیل داشتن قدمت هفت هزار ساله در میان سایر کانی‌های دنیا شهرت جهانی دارد.

   

ایران از نظر زمین‌شناسی تشابه فراوانی با کشورهای افغانستان و پاکستان دارد، گفته شده کشورهای همسایه مانند افغانستان و پاکستان با اقداماتی که در زمینه سنگ‌های قیمتی انجام دادند، جزو کشورهای پیشرو در دنیا هستند، به گونه ای که زمرد، یاقوت، لعل (اسپینل) و لاجورد افغانستان و آکومارین، توپاز و انواع گارنت‌های پاکستان شهرت جهانی دارند و به دلیل توجهی که در این بخش داشتند، توانستند کانی‌های خود را در جهان معرفی کنند، ولی در کشور ما به دلیل داشتن منابع نفتی سهل‌الوصول از این منابع خدادادی غافل بوده‌ایم، در حالی که اگر بر روی سنگ‌های قیمتی کار می‌شد، می‌توانستیم ارزش افزوده بیشتری را برای کشور به ارمغان بیاوریم.

در حال حاضر ۲۰۰ نقطه در ایران شناسایی شده که دارای پتانسیل‌های سنگ‌های قیمتی است. همچنین ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان، ۷ درصد منابع طبیعی و ذخایر دنیا را در اختیار دارد، ایران همواره به عنوان یکی از ۱۰ کشور شاخص معدنی جهان معرفی شده، اما آمارها نشان می‌دهد که ترکیه و تایلند به ترتیب سالیانه ۲۰ و ۴۰ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات سنگ قیمتی و نیمه‌قیمتی دارند، این درحالی است که این کشورها قابل مقایسه با پتانسیل ایران در این بخش نیستند.

   

استان‌های قم، خراسان، کرمان، همدان، اصفهان، سمنان و کردستان از مهم‌ترین مناطق دارای معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور به شمار می‌روند که در این نقاط می‌توان سنگ‌های فیروزه، عقیق، روزکوارتز، آمیتیست، آندوزیت، تیانیت، کریزکلات، دُر، باباقوری، چشم گربه‌ای، چشم ببری، گارنت و اپیدوت را یافت.

کارشناسان حوزه معدن می‌گویند ۴ میلیارد تن ذخیره سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور شناسایی شده که می‌توان گفت ایران از نظر میزان ذخایر و کیفیت در میان ۱۰ کشور مطرح دنیا قرار دارد.