ساختار شیمیایی و فیزیکی :

رادیوم (Radium)، عنصری شیمیایی و رادیواکتیو در گروه فلزات قلیایی خاکی با عدد اتمی ۸۸ و نشان Ra و به رنگ سفید درخشان است. این عنصر سنگین‌ترین عنصر در این گروه است. از رادیوم به عنوان سوخت هسته‌ای نیز استفاده می‌شود. این عنصر جزو کشفیات ماری کوری و پیر کوری می‌باشد.

این عنصر در سال ۱۸۹۵ توسط ماری کوری و پیر کوری کشف شد. ماری کوری تکه ای از فلز اورانیم را در لای کاغذ سفیدی گذاشته بود و سپس آنرا بر روی نگاتیو فیلم نورندیده ای گذاشت و در فردای آن روز دید که نگاتیو فیلم انگار که نور دیده باشد سیاه شده‌است و فهمید که پرتوهایی از آن تکه اورانیم خارج شده‌اند و از کاغذ عبور کرده‌اند و باعث سیاه شدن نگاتیو شده‌اند. سپس در فردای آن روز همین کار را با یک سنگ پیچبلند انجام داد و در فردای آن روز نگاتیو با شدت بسیار بیشتری سیاه شد. در نتیجه او فهمید که عنصری بسیار رادیواکتیو تر از اورانیم و ناشناخته در ان سنگ وجود دارد. سپس آن دو با هم به جستجوی آن پرداختند و رادیوم را کشف کردند. پس از مدتی این عنصر به طور رسمی شناخته شد.

   

رادیوم یک فلز گرانبها و با ارزش در جهان است، که میتواند 10 تا 25 برابر قیمت طلا، ارزش گذاری شود. رودیوم یا به انگلیسی rhodium عضوی از خانواده فلز پلاتین است، که به رنگ سفید نقره ای است،از ویژگی های آن می‌توان شفافیتی بالا، ضد خوردگی، سخت تر از طلا و دوامی بالا را نام برد. با این حال، رودیم یک فلز با ساختار شکننده است که به راحتی شکل گرفته نمی‌شود. به همین دلیل از این فلز ارزشمند به تنهایی نمی‌توان برای ساخت کامل یک انگشتر استفاده کرد. اما هنگامی که از رودیم برای آب کاری جواهرات استفاده شود، دوام فلز افزایش پیدا خواهد کرد. رادیوم سختی بالایی نیز دارد و از انعطاف بالایی برخوردار است و می توان انواع طرح ها و ایده ها را با ظرافت بالایی با آن به واقعیت تبدیل کرد ، به همین دلیل پتانسیل یک فلز گران قیمت را به خوبی داراست.

روکش رادیوم، علاوه بر اینکه ضد آلرژی است، اجازه نمی دهد که رنگ زیورآلات شما (چه سفید باشد و چه طلایی) به سبزی گرایش پیدا کند. این همان تعریفی است که ما از آن به عنوان “رنگ ثابت” یاد می کنیم. یکی از دلایلی که باعث می شود از رادیوم به عنوان روکش زیورآلات استفاده شود عدم استفاده از فلز نیکل در روکش رادیومی است. فلز نیکل یکی از عوامل اصلی ایجاد حساسیت بر روی پوست انسان می باشد و عدم وجود این فلز در رادیوم باعث می شود تا زیورآلاتی که روکش رادیوم دارند حساسیتی بر روی پوست ایجاد نکند و در دنیای زیورآلات و جواهرات این عامل را می توان یک امتیاز بزرگ دانست.

   

آبکاری رادیوم  برای افزایش دوام ، درخشندگی و انعکاس نور یک جواهر استفاده می شود. از آنجا که یک فلز سخت است ، یک جواهر روکش دار رادیوم دارای مقاومت بیشتری در برابر خراش است. آبکاری رادیوم عمدتا در فلزات دارای رنگ نقره ای ، مانند طلای سفید ، پالادیوم یا نقره استفاده می شود. ضخامت اکثر آبکاری های رادیوم 75/0 تا 1.0 میکرون است.

چگونه می توان آبکاری رودیم را طولانی تر کرد؟

از قرار دادن جواهرات در معرض مواد شیمیایی سخت خودداری کنید.

همیشه هنگام کار با مواد شیمیایی جواهرات خود را بیرون بیاورید یا برای محافظت از انگشترهای خود از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

هنگام شنا در استخرهای دارای کلر ، جواهرات خود را بیرون بیاورید زیرا کلر می تواند به آبکاری آسیب برساند.

عطرها و مواد آرایشی همچنین می توانند روی آبکاری رادیوم تأثیر بگذارند. از تماس با اینها خودداری کنید و در صورت تماس مواد را پاک کنید.