ساختار شیمیایی و فیزیکی :

طلا یا زَر با نشان شیمیایی Au نام یک عنصر است. طلا فلزی نرم و چگال و شکل‌پذیر به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند و تیره نمی‌شود. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش‌ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است. پس می‌توان این فلز را به صورت خالص در طبیعت به صورت دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری شده و مواد ته‌نشینی آبرفتی پیدا کرد. همچنین در میان کانی‌ها به صورت ترکیبی با دیگر عنصرها به ویژه تلوریم دیده شده اما فراوان نیست. نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.

   

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربرد پذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است؛ ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته‌های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد.طلا رسانای خوب گرما و جریان برق است. از نظر شیمیایی رطوبت هوا و واکنشگرهای ناب خورنده بر آن بی‌اثرند. به همین دلیل در ساخت سکه و گوهرسازی بسیار مناسب است و البته می‌توانند پوشش مناسب برای دیگر فلزهای واکنش پذیر باشد. دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است و در برابر بیشتر اسید و بازها ایستادگی می‌کند. می‌توان گفت طلا عنصری حل نشدنی است هرچند که در تیزاب سلطانی می‌توان آن را حل کرد.

   

روش نگهداری :

این نکته دور از ذهن نیست که رنگ و براقیت فلزی مانند طلا، به خودی خود، از بین نمی‌­رود و هر اندازه که در مجاورت آب (که معمولا به کلر آغشته است) یا مواد شوینده و اسیدی قرار بگیرد، به همان میزان زیبایی و جلای خود را از دست می­‌دهد.

پس با این حال ، ساده‌­ترین راهکار برای حفظ و نگهداری از رنگ و جلای طلا و جواهرات شما این است که هنگام استحمام یا استعمال هرگونه مواد شوینده، آنها را دربیاورید و از تماس مستقیم با آب و مواد دور نگه دارید.

   

خواص درمانی :

▪︎ تسریع در روند فعالیت ارگانیسم بدن
▪︎ کمک به درمان بیماری های قلبی
▪︎ بهبود زخم معده
▪︎ ضد عفونی کننده
▪︎ قابل استفاده در دندان پزشکی (ارتودنسی، روکش دندان و ماده پر کننده حفره دندان ها)
▪︎ موثر در کاهش تپش قلب
▪︎ موثر در درمان سرخک و آبله
▪︎ بهبود بیماری آرتریت روماتیسمی
▪︎ موثر در درمان عارضه ها و ناراحتی های پوستی
▪︎ کنترل فشار خون
▪︎ خواص روحی و روانی طلا
▪︎ قوت قلب
▪︎ نیرو بخش
▪︎ ایجاد طبیعت گرم

تاریخچه :

در گذشته‌ها از طلا برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌کردند. همچنین در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود. بدین معنا که پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. نقش و اهمیت طلا بر اقتصاد، سیاست، فرهنگ و در مجموع زندگی انسان‌ها غیرقابل انکار است.

اگر به رویدادها و اتفاقاتی که در طول تاریخ برای طلا رخ داده توجه شود، بدون شک می‌توان به این موضوع پی برد که این فلز زرد به تنهایی قادر است سرنوشت یک ملت را تغییر دهد.

از دیرباز طلا، در جواهرسازی‌های قومی و نژادی، خصوصا اقشار ثروتمند و صاحب منصب، مورد استفاده بوده است. همچنین استفاده از سنگ‌های قیمتی و فلزهای با ارزش، از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار بوده. باور و ایمان قلبی به خواص سنگ‌ها و تاثیرات چشمگیر شماری از فلزهای قیمتی، از جمله طلا در میان پیشینیان و گذشتگانمان قدمتی دیرینه داشته است. اگرچه گذر زمان موجب تغییرات عظیم در صنعت‌های گوناگون، خصوصا صنعت زیورآلات شده است، اما جالب است بدانید طلا همچنان از جایگاه ویژه خود برخوردار است. به گونه‌ای که امروزه شاهد انواع زیورآلات در طرح‌های گوناگون هستیم که در ساخت آنها از این فلز با ارزش استفاده شده است.

از دیگر ویژگی‌های مهم فلز طلا، می‌توان به قابلیت پرداخت کاری و انبساط بالا آن اشاره کرد. این ویژگی موجب می‌شود تا به راحتی قابل شکل پذیری و تغییر بوده و از این رو ترکیب آن با انواع سنگ‌های زینتی امکان پذیر باشد.

   

معادن :

از جمله معادن طلا در جهان عبارتند از :

▪︎ معدن (مورون تااو) Muruntau، واقع در ازبکستان است

▪︎ معدن اولیمپیادا Olimpiada دریکی از پربارترین مناطق استخراج طلا در روسیه واقع شده است

▪︎ معدن کارلین <span;>در غرب شهر (الکو) Elko با امتداد ۵۶ کیلومتر که به عنوان (کارلین ترند) Carlin Trend مشهور است

▪︎ معدن (پابلو ویجو) در جمهوری دومینیکن حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی پایتخت سانتا دومینگو

▪︎ معدن طلای (کورتز) در ایالات متحده امریکا

و همچنین معادن طلا در ایران عبارتند از :

▪︎ معدن طلای زره‌شوران به عنوان بزرگترین معدن طلای ایران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب و ۱۵ کیلومتری مجموعه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان واقع شده‌است.

▪︎ معدن طلای آق‌دره به عنوان دومین معدن طلای کشور در بخش تخت سلیمان ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده‌است.

▪︎ معدن طلای موته از توابع شهرستان میمه در نزدیکی روستای موته و روستای رباط ترک و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شهر میمه قرار دارد. معدن طلای موته که در این محل واقع است به صورت روباز است و دارای ۹ کانسار طلادار می‌باشد.